Co to jest cecha probiercza? Jak sprawdzić próbę złota? Co to jest próba złota i jaką próbę ma moja biżuteria?

Czy zastanawiacie się co oznaczają te małe znaczki wybite na Waszej biżuterii? Jubiler pewnie nie raz informował Was że Wasze obrączki mają „przybitą cechę” lub „zostały ocechowane”.

Czy pytaliście go co to oznacza? Może po prostu to wiecie 🙂

Jeśli jednak zastanawiacie się: O co tu chodzi?  Postaramy się Wam to prosto wyjaśnić.

Każdy wyrób ze złota powinien posiadać tak zwany imiennik oraz cechę probierczą, wydaną przez Urząd Miar przypisany do danego okręgu w Polsce. Przykładowo we Wrocławiu jest to Okręgowy Urząd Miar we Wrocławiu przy Ul. Młodych Techników. Cecha gwarantuje to że Wasza biżuteria jest złota oraz informuje w jakim stopniu tak jest. Tam każdy z Was może sprawdzić jaka jest prawda :).

Co to imiennik? – Unikatowy, indywidualny znak wytwórcy biżuterii, który przypisany jest tylko jemu. Dzięki temu firma która wykonała dla Ciebie biżuterię, nigdy nie wyprze się tego że to ona ją wytworzyła.

Co to jest cecha probiercza? – najprościej ujmując jest to ustalony urzędowo znak, który oznacza jaką próbę złota posiada Twoja biżuteria.

Co to jest próba złota? – Jest to zawartość złota w wyrobie. Przykładowo w Polsce większość wyrobów posiada próbę 585 czyli 14 K. Oznacza to że na 1000 kawałków, 585 to czyste złoto reszta to dodatki stopowe w postaci np. miedzi, srebra, palladu czy niklu w białym złocie. Odpowiadają one za kolor, twardość oraz inne właściwości złota.

Poniżej umieszczamy dla Was tabele ze znakami probierczymi, byście mogli zobaczyć jak wyglądają one w dużym powiększeniu. Pamiętajcie sprawdzajcie próbę z lupą :).

UWAGA!

Oszuści potrafią także podrobić próby wiec jeśli nie jesteście pewni sprawdźcie waszą biżuterię u jubilera.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania zapiszcie: www.zlotalinia.com

probazlotaprobasrebraproby_zlota1cechy i znaki pobiercze

 

0

Wpisz wyraz i przeszukaj nasz sklep internetowy.